AVX Corporation F950G227MSAAM1Q2
F950G227MSAAM1Q2 picture photo
Mfg. Part Number
F950G227MSAAM1Q2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 4V 20% 1206
Datasheet Download
F950G227MSAAM1Q2.pdf
Availability of F950G227MSAAM1Q2
QUANTITY
F950G227MSAAM1Q2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F950G227MSAAM1Q2
Internal Part NumberEIS-F950G227MSAAM1Q2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F950G227MSAAM1Q2
Related LinksF950G227, F950G227MSAAM1Q2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F950G227MSAAM1Q2 Details Description
Related parts for F950G227MSAAM1Q2
IC DAC 12BIT DUAL W/SPI 14DIP datasheet.pdf
PIANO STYLE DIP SWITCH datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5PIN STR PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf