AVX Corporation F951A106MRAAQ2
F951A106MRAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951A106MRAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
F951A106MRAAQ2.pdf
Availability of F951A106MRAAQ2
QUANTITY
F951A106MRAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951A106MRAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951A106MRAAQ2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951A106MRAAQ2
Related LinksF951A10, F951A106MRAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F951A106MRAAQ2 Details Description
Related parts for F951A106MRAAQ2
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FORK TERMIN datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT PLUG datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 1.4-3PF 100V SMD datasheet.pdf