Vishay/Dale RNC50H1181FRBSL
RNC50H1181FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1181FRBSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1181FRBSL.pdf
Availability of RNC50H1181FRBSL
QUANTITY
RNC50H1181FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1181FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1181FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1181FRBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1181FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1181FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H1181FRBSL
FIXED IND 220UH 220MA 770 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPANDOR DUAL GAIN 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.094" datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL FT801 5.0 LCD PRL BZL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf