AVX Corporation F951A107KAAAQ2
F951A107KAAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951A107KAAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
F951A107KAAAQ2.pdf
Availability of F951A107KAAAQ2
QUANTITY
F951A107KAAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951A107KAAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951A107KAAAQ2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951A107KAAAQ2
Related LinksF951A10, F951A107KAAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F951A107KAAAQ2 Details Description
Related parts for F951A107KAAAQ2
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.2A 14WSON datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 694MA 384 MOHM datasheet.pdf
ACF 1.5MMX10M 0.059"X33' datasheet.pdf
CONN RCP 0.4MM SHLD 24POS DL SMD datasheet.pdf