Vishay/Dale RNC55J3011BMRE6
RNC55J3011BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3011BMRE6
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3011BMRE6.pdf
Availability of RNC55J3011BMRE6
QUANTITY
RNC55J3011BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3011BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3011BMRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3011BMRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3011BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3011BMRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3011BMRE6
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 17POS TIN datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf