Nichicon F951A686KBAAQ2
F951A686KBAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951A686KBAAQ2
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 10% 1210
Datasheet Download
F951A686KBAAQ2.pdf
Availability of F951A686KBAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F951A686KBAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951A686KBAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951A686KBAAQ2
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951A686KBAAQ2
Related LinksF951A68, F951A686KBAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951A686KBAAQ2 Details Description
Related parts for F951A686KBAAQ2
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CLINCHER VERT LATCH-ING HEADER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DUCT FLEX ADH MNT GREY 40MM HOLD datasheet.pdf
IC FPGA SOC 150K LUTS 1152FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 2500VDC AX datasheet.pdf