Nichicon F951C106MAAAQ2
F951C106MAAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C106MAAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
F951C106MAAAQ2.pdf
Availability of F951C106MAAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F951C106MAAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C106MAAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C106MAAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C106MAAAQ2
Related LinksF951C10, F951C106MAAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951C106MAAAQ2 Details Description
Related parts for F951C106MAAAQ2
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 9A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 330MA 192 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A 6TSOT datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN SOLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf