Nichicon F951C226KQAAQ2
F951C226KQAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C226KQAAQ2
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
F951C226KQAAQ2.pdf
Availability of F951C226KQAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F951C226KQAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C226KQAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C226KQAAQ2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeQ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C226KQAAQ2
Related LinksF951C22, F951C226KQAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951C226KQAAQ2 Details Description
Related parts for F951C226KQAAQ2
MINI PV CTW 40AU 28-32 AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.7V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
BCP-508F-10 BK datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf