Nichicon F951C226KSAAQ2
F951C226KSAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C226KSAAQ2
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
F951C226KSAAQ2.pdf
Availability of F951C226KSAAQ2
QUANTITY
F951C226KSAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C226KSAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C226KSAAQ2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C226KSAAQ2
Related LinksF951C22, F951C226KSAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951C226KSAAQ2 Details Description
Related parts for F951C226KSAAQ2
PANEL FRONT 19X7X0.5" BE/GY datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NO 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 14.88K OHM 1/2W .001% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
MAX7/7S 100-PIN TQFP ADAPTORNC datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE 6.3A 350V RADIAL datasheet.pdf