ITT Cannon, LLC D38999/26MF32AA
D38999/26MF32AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MF32AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN
Datasheet Download
D38999/26MF32AA.pdf
Availability of D38999/26MF32AA
QUANTITY
D38999/26MF32AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MF32AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MF32AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MF32AA
Related LinksD38999/, D38999/26MF32AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26MF32AA Details Description
Related parts for D38999/26MF32AA
IC REG BCK ADJ 1.5A SYNC 16LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10SOIC datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf