SSI Technologies Inc P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-T-MD-4.5OVP-000-000
RES ADJ 1.0 OHM 25W 10% LUGS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH SNGL SPDT 8MSOP datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY GRN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KEYSTONE SNAP-ON HORIZ SLOPED datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RECTANGULAR I/O RECPT 20POS datasheet.pdf