AVX Corporation F951C226KTAAQ2
F951C226KTAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C226KTAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1210
Datasheet Download
F951C226KTAAQ2.pdf
Availability of F951C226KTAAQ2
QUANTITY
F951C226KTAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C226KTAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C226KTAAQ2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C226KTAAQ2
Related LinksF951C22, F951C226KTAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F951C226KTAAQ2 Details Description
Related parts for F951C226KTAAQ2
DIODE ZENER 4.3V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CAN/LIN FAIL-SAFE HS 32HTSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM 2" datasheet.pdf
TERMINATION BLADE - 11 CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf