Nichicon F951C226MTAAQ2
F951C226MTAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C226MTAAQ2
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 1210
Datasheet Download
F951C226MTAAQ2.pdf
Availability of F951C226MTAAQ2
QUANTITY
F951C226MTAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C226MTAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C226MTAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C226MTAAQ2
Related LinksF951C22, F951C226MTAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951C226MTAAQ2 Details Description
Related parts for F951C226MTAAQ2
RECT BRIDGE 3-PHA 1000V 35A D63 datasheet.pdf
CASE ABS W/FOAM FOR 1300 SERIES datasheet.pdf
BOARD EVAL LM2833 1.5MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 833W 24A 55ST1 datasheet.pdf