Nichicon F951C336KTAAQ2
F951C336KTAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C336KTAAQ2
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% 1210
Datasheet Download
F951C336KTAAQ2.pdf
Availability of F951C336KTAAQ2
QUANTITY
F951C336KTAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C336KTAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C336KTAAQ2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C336KTAAQ2
Related LinksF951C33, F951C336KTAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951C336KTAAQ2 Details Description
Related parts for F951C336KTAAQ2
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COL 8SSOP datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14TSSOP datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 240-DIMM datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
K60713C TOOL KIT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf