Nichicon F951V105MSAAQ2
F951V105MSAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951V105MSAAQ2
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206
Datasheet Download
F951V105MSAAQ2.pdf
Availability of F951V105MSAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F951V105MSAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951V105MSAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951V105MSAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951V105MSAAQ2
Related LinksF951V10, F951V105MSAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951V105MSAAQ2 Details Description
Related parts for F951V105MSAAQ2
CONV DC/DC 15W 2.5VOUT 6A SIP datasheet.pdf
IC MPU M680X0 10MHZ 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 2.5MM SOLDER datasheet.pdf