Rohm Semiconductor MCR006YZPJ393
MCR006YZPJ393 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ393
Brief Description
RES SMD 39K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ393.pdf
Availability of MCR006YZPJ393
QUANTITY
MCR006YZPJ393 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ393
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ393
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)