Nichicon F951V225KAAAQ2
F951V225KAAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951V225KAAAQ2
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
F951V225KAAAQ2.pdf
Availability of F951V225KAAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F951V225KAAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951V225KAAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951V225KAAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951V225KAAAQ2
Related LinksF951V22, F951V225KAAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951V225KAAAQ2 Details Description
Related parts for F951V225KAAAQ2
MODULE ADAPTER FOR MEDICAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 6 SEC datasheet.pdf
TERM PROG 5 MONO ETN USB BLK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 26POS datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER MARKO-C. 25X25X25 datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf