AVX Corporation F970G157MNC
F970G157MNC picture photo
Mfg. Part Number
F970G157MNC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 4V 20% 2917
Datasheet Download
F970G157MNC.pdf
Availability of F970G157MNC
QUANTITY
F970G157MNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F970G157MNC
Internal Part NumberEIS-F970G157MNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F970G157MNC
Related LinksF970G, F970G157MNC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F970G157MNC Details Description
Related parts for F970G157MNC
IC 8051 MCU 32K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 32BIT T-M5.3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
SMD-8 SSR DUAL 1 FORM A datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf