AVX Corporation F971A106KAA
F971A106KAA picture photo
Mfg. Part Number
F971A106KAA
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
F971A106KAA.pdf
Availability of F971A106KAA
QUANTITY
F971A106KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F971A106KAA
Internal Part NumberEIS-F971A106KAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971A106KAA
Related LinksF971A, F971A106KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F971A106KAA Details Description
Related parts for F971A106KAA
IC FM IF SYSTEM LOW PWR 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 90V 10A TO-220 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWN VM 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf