Nichicon F971A335MAA
F971A335MAA picture photo
Mfg. Part Number
F971A335MAA
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
F971A335MAA.pdf
Availability of F971A335MAA
QUANTITY
F971A335MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F971A335MAA
Internal Part NumberEIS-F971A335MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971A335MAA
Related LinksF971A, F971A335MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F971A335MAA Details Description
Related parts for F971A335MAA
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 4POS BK datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LO-VOLT TRANSFORMER 117V/12V datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 90D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
M801 10C 10#20HD PIN PLUG THR datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf