Nichicon F971C685MBA
F971C685MBA picture photo
Mfg. Part Number
F971C685MBA
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
F971C685MBA.pdf
Availability of F971C685MBA
QUANTITY
F971C685MBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F971C685MBA
Internal Part NumberEIS-F971C685MBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971C685MBA
Related LinksF971C, F971C685MBA Datasheet, Nichicon Distributor
F971C685MBA Details Description
Related parts for F971C685MBA
MOUNTING RAILS ADJ FOR RKMNT UPS datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 0.598 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 469W TO-3P datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 6 POS SMD datasheet.pdf