Nichicon F971D155KAA
F971D155KAA picture photo
Mfg. Part Number
F971D155KAA
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
F971D155KAA.pdf
Availability of F971D155KAA
QUANTITY
F971D155KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F971D155KAA
Internal Part NumberEIS-F971D155KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971D155KAA
Related LinksF971D, F971D155KAA Datasheet, Nichicon Distributor
F971D155KAA Details Description
Related parts for F971D155KAA
IDC CABLE - ASC16H/AE16M/X datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.59KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TDFN datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V 4-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf