Nichicon F971E335KBA
F971E335KBA picture photo
Mfg. Part Number
F971E335KBA
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1411
Datasheet Download
F971E335KBA.pdf
Availability of F971E335KBA
QUANTITY
F971E335KBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F971E335KBA
Internal Part NumberEIS-F971E335KBA
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971E335KBA
Related LinksF971E, F971E335KBA Datasheet, Nichicon Distributor
F971E335KBA Details Description
Related parts for F971E335KBA
BOX ALUM BLUE 2.25"L X 1.38"W datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SC88 datasheet.pdf
IC ADC DIFF 16BIT 3WIRE 10-MSOP datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-24V 1000RES 2M datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CAP FILM 0.003 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf