FFF 861400722YO2
861400722YO2 picture photo
Mfg. Part Number
861400722YO2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
861400722YO2.pdf
Availability of 861400722YO2
QUANTITY
861400722YO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 861400722YO2
Internal Part NumberEIS-861400722YO2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)861400722YO2
Related Links861400, 861400722YO2 Datasheet, FFF Distributor
861400722YO2 Details Description
Related parts for 861400722YO2
JUMPER-H1506TR/A2015W/H1504TR 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC M8 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100V RADIAL datasheet.pdf