Nichicon F971E685KCC
F971E685KCC picture photo
Mfg. Part Number
F971E685KCC
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312
Datasheet Download
F971E685KCC.pdf
Availability of F971E685KCC
QUANTITY
F971E685KCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F971E685KCC
Internal Part NumberEIS-F971E685KCC
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971E685KCC
Related LinksF971E, F971E685KCC Datasheet, Nichicon Distributor
F971E685KCC Details Description
Related parts for F971E685KCC
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF12A/AF12/AFF12A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES 820 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 5POS datasheet.pdf