Nichicon F971V475KCC
F971V475KCC picture photo
Mfg. Part Number
F971V475KCC
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312
Datasheet Download
F971V475KCC.pdf
Availability of F971V475KCC
QUANTITY
F971V475KCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F971V475KCC
Internal Part NumberEIS-F971V475KCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971V475KCC
Related LinksF971V, F971V475KCC Datasheet, Nichicon Distributor
F971V475KCC Details Description
Related parts for F971V475KCC
HEATSHRINK RNF-100 3/8"X4' BLK datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 300A DO200AA datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 2000' datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 4POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 14A TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf