Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT2K43
RMCF0603FT2K43 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT2K43
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT2K43.pdf
Availability of RMCF0603FT2K43
QUANTITY
RMCF0603FT2K43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT2K43
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT2K43
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT2K43
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT2K43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT2K43 Details Description
Related parts for RMCF0603FT2K43
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN SAI 8 MHD M12 5POS datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TEST datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 20POS .100 DUAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
PROCESS CTRL MOD 2 ANALOG 4 SS datasheet.pdf
NON INSULATED BRAZED SEAM FORKS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 170A SOT-227 datasheet.pdf