AVX Corporation F980G107MSA
F980G107MSA picture photo
Mfg. Part Number
F980G107MSA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
F980G107MSA.pdf
Availability of F980G107MSA
QUANTITY
F980G107MSA Order Process
Ship out your order
Specifications of F980G107MSA
Internal Part NumberEIS-F980G107MSA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF98 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F980G107MSA
Related LinksF980G, F980G107MSA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F980G107MSA Details Description
Related parts for F980G107MSA
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
ADAPTER FOR 1 GANG JUNCTION BOX datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSOR 40-LLP datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 45NS 16-DIP datasheet.pdf
LABEL KAPTON WHITE 9.5X9.5MM datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 93.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf