AVX Corporation F980G336MM
F980G336MM picture photo
Mfg. Part Number
F980G336MM
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 4V 20% 0603
Datasheet Download
F980G336MM.pdf
Availability of F980G336MM
QUANTITY
F980G336MM Order Process
Ship out your order
Specifications of F980G336MM
Internal Part NumberEIS-F980G336MM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF98 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F980G336MM
Related LinksF980G, F980G336MM Datasheet, AVX Corporation Distributor
F980G336MM Details Description
Related parts for F980G336MM
CAP CER 0.15UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 15A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 529POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 23A TO220FP datasheet.pdf