Nichicon F980G476MMA
F980G476MMA picture photo
Mfg. Part Number
F980G476MMA
Brief Description
CAP TANT 47UF 4V 20% 0603
Datasheet Download
F980G476MMA.pdf
Availability of F980G476MMA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F980G476MMA Order Process
Ship out your order
Specifications of F980G476MMA
Internal Part NumberEIS-F980G476MMA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F980G476MMA
Related LinksF980G, F980G476MMA Datasheet, Nichicon Distributor
F980G476MMA Details Description
Related parts for F980G476MMA
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC SOT23 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14SO datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
GASKET BECU 8.1X406.4MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC BATT MFMT LI-ION AFE 44TSOP datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SOD882 datasheet.pdf