Epson FA-238 16.0000MA-K5
FA-238 16.0000MA-K5 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000MA-K5
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 10.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000MA-K5.pdf
Availability of FA-238 16.0000MA-K5
QUANTITY
FA-238 16.0000MA-K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000MA-K5
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000MA-K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 16.0000MA-K5
Related LinksFA-238 16, FA-238 16.0000MA-K5 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 16.0000MA-K5 Details Description
Related parts for FA-238 16.0000MA-K5
SCREWDRIVER SET SLOTTED 3PC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RTD L=50CM datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 191MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf