Epson FA-238 16.0000MD-F3
FA-238 16.0000MD-F3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000MD-F3
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ SERIES SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000MD-F3.pdf
Availability of FA-238 16.0000MD-F3
QUANTITY
FA-238 16.0000MD-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000MD-F3
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000MD-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 16.0000MD-F3
Related LinksFA-238 16, FA-238 16.0000MD-F3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 16.0000MD-F3 Details Description
Related parts for FA-238 16.0000MD-F3
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RACK WALL MOUNT 75.25" X 19" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
LED IND 8MM WHITE 24V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf