Epson FA-238 16.0000ME50X-B0
FA-238 16.0000ME50X-B0 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000ME50X-B0
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 16.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000ME50X-B0.pdf
Availability of FA-238 16.0000ME50X-B0
QUANTITY
FA-238 16.0000ME50X-B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000ME50X-B0
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000ME50X-B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)