Epson FA-238 18.0000MD-K0
FA-238 18.0000MD-K0 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 18.0000MD-K0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 18.00 MHZ 10.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 18.0000MD-K0.pdf
Availability of FA-238 18.0000MD-K0
QUANTITY
FA-238 18.0000MD-K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 18.0000MD-K0
Internal Part NumberEIS-FA-238 18.0000MD-K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency18MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 18.0000MD-K0
Related LinksFA-238 18, FA-238 18.0000MD-K0 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 18.0000MD-K0 Details Description
Related parts for FA-238 18.0000MD-K0
RES SMD 169K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRVR 16-DIP datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
OSC XO 108.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 412 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 11 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf