Epson FA-238 18.4320MB-G3
FA-238 18.4320MB-G3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 18.4320MB-G3
Brief Description
CRYSTAL 18.4320 MHZ 20.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 18.4320MB-G3.pdf
Availability of FA-238 18.4320MB-G3
QUANTITY
FA-238 18.4320MB-G3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 18.4320MB-G3
Internal Part NumberEIS-FA-238 18.4320MB-G3
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency18.432MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 18.4320MB-G3
Related LinksFA-238 18, FA-238 18.4320MB-G3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 18.4320MB-G3 Details Description
Related parts for FA-238 18.4320MB-G3
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF RCVR HS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR AMP HV7 900MHZ 15W 24PQFN datasheet.pdf