Epson FA-238 18.4320MD-G3
FA-238 18.4320MD-G3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 18.4320MD-G3
Brief Description
CRYSTAL 18.4320 MHZ 20.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 18.4320MD-G3.pdf
Availability of FA-238 18.4320MD-G3
QUANTITY
FA-238 18.4320MD-G3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 18.4320MD-G3
Internal Part NumberEIS-FA-238 18.4320MD-G3
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency18.432MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 18.4320MD-G3
Related LinksFA-238 18, FA-238 18.4320MD-G3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 18.4320MD-G3 Details Description
Related parts for FA-238 18.4320MD-G3
FIXED IND 470NH 650MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP KEYSWITCH SQUARE BLACK datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 24K OHM 5% AXL datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK WHT NETKEY SER datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 294 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf