Epson FA-238 25.0000MB-K3
FA-238 25.0000MB-K3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 25.0000MB-K3
Brief Description
Crystal 25.0000MHz 50ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FA-238 25.0000MB-K3.pdf
Availability of FA-238 25.0000MB-K3
QUANTITY
FA-238 25.0000MB-K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 25.0000MB-K3
Internal Part NumberEIS-FA-238 25.0000MB-K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package250
TypeMHz Crystal
Frequency25MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 25.0000MB-K3
Related LinksFA-238 25, FA-238 25.0000MB-K3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 25.0000MB-K3 Details Description
Related parts for FA-238 25.0000MB-K3
CONN RECEPT 5POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf