Epson FA-238 36.0000MB-C0
FA-238 36.0000MB-C0 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 36.0000MB-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 36.00 MHZ 18.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 36.0000MB-C0.pdf
Availability of FA-238 36.0000MB-C0
QUANTITY
FA-238 36.0000MB-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 36.0000MB-C0
Internal Part NumberEIS-FA-238 36.0000MB-C0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency36MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 36.0000MB-C0
Related LinksFA-238 36, FA-238 36.0000MB-C0 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 36.0000MB-C0 Details Description
Related parts for FA-238 36.0000MB-C0
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 60MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 250V 200MA SC88A datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
48 POS F TYPE E PC 1.0MM A+C+E datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SC59 datasheet.pdf