Epson FA-238 40.0000MB-W3
FA-238 40.0000MB-W3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 40.0000MB-W3
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.00 MHZ 12.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 40.0000MB-W3.pdf
Availability of FA-238 40.0000MB-W3
QUANTITY
FA-238 40.0000MB-W3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 40.0000MB-W3
Internal Part NumberEIS-FA-238 40.0000MB-W3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 40.0000MB-W3
Related LinksFA-238 40, FA-238 40.0000MB-W3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 40.0000MB-W3 Details Description
Related parts for FA-238 40.0000MB-W3
IC SW BIDIRECT RF VIDEO 16-QSOP datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 600V 200A U SER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL WTR 2.5/O.TNHE STB2.3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
M801 10C 10#20HD PIN PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
AB 5C 5#12 PIN PLUG datasheet.pdf
FO C/A LC GRY SC 50/125 GRY datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 25 V datasheet.pdf