Epson FA-238 48.0000MB-AG5
FA-238 48.0000MB-AG5 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 48.0000MB-AG5
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 48.00 MHZ 7.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 48.0000MB-AG5.pdf
Availability of FA-238 48.0000MB-AG5
QUANTITY
FA-238 48.0000MB-AG5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 48.0000MB-AG5
Internal Part NumberEIS-FA-238 48.0000MB-AG5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance7pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 48.0000MB-AG5
Related LinksFA-238 48., FA-238 48.0000MB-AG5 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 48.0000MB-AG5 Details Description
Related parts for FA-238 48.0000MB-AG5
FUSE BOARD MNT 160MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB GRY 15.1" datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
BRACKET FOR TERMINAL KIT 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DC 4 WIRE ALL SENSORS 2M R/A M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 5POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf