Epson FA-238V 12.0000MD-W3
FA-238V 12.0000MD-W3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238V 12.0000MD-W3
Brief Description
CRYSTAL 12.00 MHZ 12.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238V 12.0000MD-W3.pdf
Availability of FA-238V 12.0000MD-W3
QUANTITY
FA-238V 12.0000MD-W3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238V 12.0000MD-W3
Internal Part NumberEIS-FA-238V 12.0000MD-W3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238V 12.0000MD-W3
Related LinksFA-238V 12, FA-238V 12.0000MD-W3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238V 12.0000MD-W3 Details Description
Related parts for FA-238V 12.0000MD-W3
TRIAC 1.2KV 6A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS TIN datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC AMP VHF-MICROWAVE SOT23-5 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG NON-INV 6TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf