Ohmite FA-T220-25E
FA-T220-25E picture photo
Mfg. Part Number
FA-T220-25E
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK FOR TO-220 1.0"
Datasheet Download
FA-T220-25E.pdf
Availability of FA-T220-25E
QUANTITY
FA-T220-25E Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-T220-25E
Internal Part NumberEIS-FA-T220-25E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesQuick Heatsink Guide
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesF
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.000" (25.40mm)
Width1.638" (41.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise4W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural4.7°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-T220-25E
Related LinksFA-T2, FA-T220-25E Datasheet, Ohmite Distributor
FA-T220-25E Details Description
Related parts for FA-T220-25E
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
PELTIER CP14,17,10,L,W4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 190MA 2.1 OHM datasheet.pdf