Ohmite FA-T220-25E
FA-T220-25E picture photo
Mfg. Part Number
FA-T220-25E
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK FOR TO-220 1.0"
Datasheet Download
FA-T220-25E.pdf
Availability of FA-T220-25E
QUANTITY
FA-T220-25E Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-T220-25E
Internal Part NumberEIS-FA-T220-25E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesQuick Heatsink Guide
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesF
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.000" (25.40mm)
Width1.638" (41.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise4W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural4.7°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-T220-25E
Related LinksFA-T2, FA-T220-25E Datasheet, Ohmite Distributor
FA-T220-25E Details Description
Related parts for FA-T220-25E
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS STR datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO252-5L datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
SENS PRESSURE MODULE 1PSID DIFF datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf