Intel FA80486GXSF33
FA80486GXSF33 picture photo
Mfg. Part Number
FA80486GXSF33
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I486 33MHZ 176TQFP
Datasheet Download
FA80486GXSF33.pdf
Availability of FA80486GXSF33
QUANTITY
FA80486GXSF33 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA80486GXSF33
Internal Part NumberEIS-FA80486GXSF33
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi486
PackagingTray
Core ProcessorIntel486 GX
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case176-TQFP
Supplier Device Package176-TQFP (24x24)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA80486GXSF33
Related LinksFA8048, FA80486GXSF33 Datasheet, Intel Distributor
FA80486GXSF33 Details Description
Related parts for FA80486GXSF33
SWITCH PUSH SPDT 0.03A 12V datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 10.16MM datasheet.pdf
BLZP 5.00/03/180LR SN BK BX datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf
RES SMD 14.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf