Intel FA80486SXSF33
FA80486SXSF33 picture photo
Mfg. Part Number
FA80486SXSF33
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I486 33MHZ 176TQFP
Datasheet Download
FA80486SXSF33.pdf
Availability of FA80486SXSF33
QUANTITY
FA80486SXSF33 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA80486SXSF33
Internal Part NumberEIS-FA80486SXSF33
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi486
PackagingTray
Core ProcessorIntel486 SX
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case176-TQFP
Supplier Device Package176-TQFP (24x24)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA80486SXSF33
Related LinksFA8048, FA80486SXSF33 Datasheet, Intel Distributor
FA80486SXSF33 Details Description
Related parts for FA80486SXSF33
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
MODULE BISM II SMD W/UFL CONN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MICRO 37POS PIN 24" datasheet.pdf