Qualtek Electronics Corp. FAA1-12025NBMW31
FAA1-12025NBMW31 picture photo
Mfg. Part Number
FAA1-12025NBMW31
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FAA1-12025NBMW31.pdf
Availability of FAA1-12025NBMW31
QUANTITY
FAA1-12025NBMW31 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAA1-12025NBMW31
Internal Part NumberEIS-FAA1-12025NBMW31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC and DC Axial Fans
Featured ProductPower Supplies, AC and DC Axial Fans – Qualtek
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesFAA1-12025
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H
Width25mm
Air Flow71.0 CFM (2.01m³/min)
Static Pressure0.156 in H2O (38.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise44.1 dB(A)
Power (Watts)20.7W
RPM2300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.180A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAA1-12025NBMW31
Related LinksFAA1-120, FAA1-12025NBMW31 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAA1-12025NBMW31 Details Description
Related parts for FAA1-12025NBMW31
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PATCHCORD 1PR 110/RJ45 PLUG 1M datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO204AC datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 6.4A datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf