Qualtek Electronics Corp. FAA1-12025QBMW31
FAA1-12025QBMW31 picture photo
Mfg. Part Number
FAA1-12025QBMW31
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 230VAC WIRE
Datasheet Download
FAA1-12025QBMW31.pdf
Availability of FAA1-12025QBMW31
QUANTITY
FAA1-12025QBMW31 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAA1-12025QBMW31
Internal Part NumberEIS-FAA1-12025QBMW31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC and DC Axial Fans
Featured ProductPower Supplies, AC and DC Axial Fans – Qualtek
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesFAA1-12025
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H
Width25mm
Air Flow71.0 CFM (2.01m³/min)
Static Pressure0.156 in H2O (38.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise44.1 dB(A)
Power (Watts)20.7W
RPM2300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.090A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAA1-12025QBMW31
Related LinksFAA1-120, FAA1-12025QBMW31 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAA1-12025QBMW31 Details Description
Related parts for FAA1-12025QBMW31
CROSS CONNECTOR/BRIDGE datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOUNT PAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 146MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf