Qualtek Electronics Corp. FAD1-08025CHKW12
FAD1-08025CHKW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-08025CHKW12
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-08025CHKW12.pdf
Availability of FAD1-08025CHKW12
QUANTITY
FAD1-08025CHKW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-08025CHKW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-08025CHKW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-08025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow56.8 CFM (1.61m³/min)
Static Pressure0.303 in H2O (75.5 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise43.4 dB(A)
Power (Watts)3.96W
RPM4200 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-08025CHKW12
Related LinksFAD1-080, FAD1-08025CHKW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-08025CHKW12 Details Description
Related parts for FAD1-08025CHKW12
GROMMET 0.320" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 0.25PF 500V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 3.25" datasheet.pdf