Qualtek Electronics Corp. FAD1-08032DBHW12
FAD1-08032DBHW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-08032DBHW12
Brief Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-08032DBHW12.pdf
Availability of FAD1-08032DBHW12
QUANTITY
FAD1-08032DBHW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-08032DBHW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-08032DBHW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-08032
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H x 32mm W
Air Flow50.0 CFM (1.41m³/min)
Static Pressure0.292 in H2O (72.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise42.4 dB(A)
Power (Watts)2.88W
RPM3800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.120A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-08032DBHW12
Related LinksFAD1-080, FAD1-08032DBHW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-08032DBHW12 Details Description
Related parts for FAD1-08032DBHW12
SCR PHASE CONT 1600V 1470A K-PUK datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .130" datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-512MHZ SFJ CONN datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 177LGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CIRC-O-GIDE SNAP 0.6" 0.524 BK datasheet.pdf