Qualtek Electronics Corp. FAD1-12025CHMW12
FAD1-12025CHMW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12025CHMW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X25.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12025CHMW12.pdf
Availability of FAD1-12025CHMW12
QUANTITY
FAD1-12025CHMW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12025CHMW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12025CHMW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25.5mm W
Air Flow81.0 CFM (2.29m³/min)
Static Pressure0.113 in H2O (28.1 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise38 dB(A)
Power (Watts)1.92W
RPM2050 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.160A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12025CHMW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12025CHMW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12025CHMW12 Details Description
Related parts for FAD1-12025CHMW12
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK TS35 KRG BLU datasheet.pdf
PLIERS ELEC FLAT NOSE 4.75" datasheet.pdf
IC REGISTER SHIFT/STORAGE 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR SWITCH SLOTTED OPTICAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 7K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf